Program
-
Bioły Jon - czyli zwyczaje sobótkowe prezentowane na azie folkloru opoczyńskiego
Zwyczaj ten przetrwał w opoczyńskim aż do okresu międzywojennego. Obchodzono go głównie w wigilię św. Jana tj. 23 czerwca.
więcej...

-
Turoń - czyli nowosądeckie zapusty
Zwyczaj zachował się aż do dzisiejszych czasów. pochodzi z okresu, gdy tur - zwierzę groźne, zamieszkiwało puszcze Polskie.
więcej...
-
Postrzyżyny owiec na Kaszubach
Jest to obrzęd związany z "powitaniem wiosny", kiedy to pasterze wypędzali swoje owce na łąki, sąsiadujące z jeziorami i gęstymi borami, składali bóstwom urodzaju ofiary z wełny, owiec i ukwieconych wieńców.
więcej...
-
Dożynki rzeszowskie
Dawnym zwyczajem żniwa rozpoczynano w sobotę lub środę, jako że te dni uważano za szczęśliwe do sprzątania zboża.
więcej...
-
Bal w Rogalinie - czyli prezentacja polskich tańców narodowych: poloneza, mazura i drabanta na bazie prezentacji zwyczaju "Kulig - czyli Polskie Zapusty" opowiadającego o karnawałowej zabawie szlachty polskiej.
Kulig znany był już w XVI wieku i przetrwał do końca XIX. Organizowano zabawy karnawałowe od świąt Bożego Narodzenia do środy popielcowej z nasileniem w ostatnim tygodniu karnawału.
więcej...
-
Kujawiak z oberkiem
Kujawiak i oberek najpóźniej zyskały rangę tańca narodowego. Powszechnie tańczono je – obok poloneza, krakowiaka i mazura – przed 1913 rokiem.
więcej...
-
Barbórka – na Górnym Śląsku
Kult św. Barbary występował na Śląsku już w okresie górnictwa rudnego, starszego od węglowego. W dniu 4 grudnia odbywało się zwykle uroczyste mianowanie starszych ładowaczy (śleprów) na rębaczy, czyli „pasowanie na majstra”.
więcej...