ZTL PP Poligrodzianie
antalya escort


Historia zespołu

W 1973 roku z inicjatywy studenta Politechniki Poznańskiej - Zbigniewa Solaka powstał na Uczelni Zespół Tańca Ludowego. Od 1984 roku, kiedy kierownictwo zespołu przejęła Marzenna Biegała-Howorska, nosi on nazwę Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Obecnie jest to najstarszy zespół folklorystyczny w środowisku studenckim miasta Poznania.

„Poligrodzianie” to nie tylko jednostka promująca polską kulturę na scenie, ale również prowadząca szeroką działalność edukacyjną. W 1998 roku powstało Uczelniane Centrum Kultury umożliwiające ponad 250-osobowej rzeszy studentów naukę śpiewu, tańca w różnych formach czy gry na instrumentach. Działają również dziecięce grupy folklorystyczne (dla około 120 osób).


W 2000 roku utworzona została dodatkowa sekcja proponująca studentom zagranicznym studiującym w Poznaniu naukę polskich tańców narodowych i pieśni. Obecnie zespół liczy ponad 100 członków wraz z 10-osobową, profesjonalną kapelą. W swoim ponad 4-godzinnym programie prezentuje tańce narodowe, obrzędy, zwyczaje i śpiewy z 18 regionów Polski. Tancerze koncertują w oryginalnych kostiumach, zaś muzyka zaaranżowana jest na właściwe dla danego regionu instrumentarium. W swojej bogatej historii zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Dał blisko 3000 koncertów, przejechał ponad milion kilometrów, odbył 86 podróży zagranicznych do 38 krajów świata.

„Poligrodzianie” 4-krotnie koncertowali na rzecz UNESCO, 2-krotnie byli gośćmi Papieża Jana Pawła II. Byli zapraszani na koncerty przez burmistrza Nowego Jorku, prezydenta Malty, ministrów kultury i turystyki: Irlandii, Korei Południowej, Chin, Meksyku, Wenezueli, Turcji i Izraela. Jako pierwsi reprezentowali Polskę na corocznym zjeździe reprezentacji regionów Wspólnoty Europejskiej w 1998 roku w Rennes, gdzie brało udział około 20 tys. uczestników.
Zespół „Poligrodzianie” posiada w swoim archiwum wiele podziękowań i listów gratulacyjnych m.in. Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie polskiej kultury poza granicami kraju oraz odznaczenia za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Szczególnie obfite były ostatnie lata:

Ponadto Zespół nagrał programy dla radia i TV w Szwecji, Włoszech, Kanadzie, Meksyku, Chinach oraz dla TVP Poznań. W latach 2002-2007 Zespół przygotował 860 audycji dla przedszkoli i szkół Województwa Wielkopolskiego w ramach programu edukacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe w Regionie”. „Poligrodzianie” są członkiem Polskiej Sekcji CIOFF i Polskiego Akademickiego Stowarzyszenia Folklorystycznego oraz EFCO.